...........................In nomine patris et fili et spiritus sancti. Amen........................

Super náhradník ...fakt super

22. července 2008 v 18:05 | Pepcha |  Recenze k filmům
Prázdniny jsou vážně velice zvláštní záležitost. Člověk se na ně takovou dobu těší, přemýšlí, jak si přečte pětadvacet knížek (nebo radši dvojnásobek), hezky se opálí a obecně si bude užívat. Tímto směrem jsem nakročila první týden prázdnin, když jsem se dala ostříhat, aby mě už neotravovala nutná péče o dlouhé vlasy. Jo. Pěkný pokus číslo jedna. Také jsem přečetla asi polovinu ze všech Shakespearových her a vybrala tu, kterou bych chtěla přeložit - předělat do zjednodušené angličtiny, abychom ji mohli ve škole hrát. Jen tak mimochodem to je Večer tříkrálový.
A právě díky tomu jsem se včera rozhodla podívat se na nějakou adaptaci této hry. Po tom, co jsem delší dobu netrávila ničím jiným než žehlením a sezením u počítače, čímž jsem se snažila odpočívat po dvou týdnech strávených pouze s mými drahými nejbližšími příbuznými (tedy... tím žehlením samozřejmě ne, to jsem jen prokazovala, že jsem moc hodná holčička, abych se s rodiči nemusela - zase - hádat o každou prkotinu), jsem se rozhodla věnovat něčemu krapet užitečnějšímu. Nakonec to ale skončilo tak, že u nás v půjčovně žádné pořádné zpracování Večera neměli a já musela dát zavděk něčemu, o čem jsem o začátku věděla, že přitom nejspíš budu zvracet. Půjčila jsem si teenagerskou komedii Super náhradník. Fakt super.

Vím, že v podstatě nemám právo nadávat, že to byla naprostá... eh... hovadina, protože ono se to nějak inteligentně snad ani tvářit nechtělo. A navíc já mám vůči všem podobným komediím nějaký blok či co, takže si je příliš neužiju, ať už jsou jaké jsou. Ale to co mě opravdu překvapilo byl můj vlastní smích v některých světlejších momentech filmu (možná to ale byla jen zoufalá potřeba se zase jednou zasmát).
Co se týče příběhu (zjednodušenější verze už asi na skladě nenašli):
Viola (Amanda Bynes) vždy toužila být fotbalistkou, ale najednou jí na střední rozpustí dívčí fotbalový klub v důsledku nedostatku přihlášek a couch chlapeckého týmu odmítne účast děvčat, protože dívky přece nevydrží to, co chlapci. Viola se tedy rozhodne, že využije nepřítomnosti svého bratra a dvojčete Sebastiana, který měl nastoupit na novou školu, ale místo toho odjel s kapelou do Londýna. A tak se místo něj propašuje na školu Illyria a zde vstoupí do fotbalového týmu, jehož kapitánem je "shodou okolností" její velice přitažlivý spolubydlící Duke Orsino (Channing Tatum), který samozřejmě nemá nejmenší tušení, že Sebastian je ve skutečnosti svá vlastní sestra. Ačkoliv není Viola ze začátku právě dobře přijímána, získá si jejich úctu počtem slečen které po ní "touží" (dvě kamarádky a Sebastianova přítelkyně Monique, se kterou se Viola rozejde) a do první ligy týmu se dostane díky pomoci právě Dukea, kterému má dělat dohazovače. Duke je totiž už delší dobu zamilovaný do jisté krásné dlouhonohé árijky (čtěte: vysoká sexy blondýnka) jménem Olivia. Tato dívka se s Violou "spřátelí", ovšem z její strany jde o něco tak - trochu víc. A díky tomu se nám tu vyskytne naprosto nádherný milostný trojúhelník, který by se mně líbil ještě víc, kdyby Viola byla vážně chlapec.
Sebastian se rozhodne přijet s Londýna o den dřív, což situaci vyhrotí díky sledu všelijakých nedorozumění.
Ale všechno samozřejmě skončí krásným (čtěte: akceptovatelným, protože to tak podobně nepsal i Shakespeare) happyendem; Viola vyjeví svou "pravou podstatu", vyhraje Illyrii zápas proti její bývalé (?) škole i Dukeovo srdce; Sebastian se rozejde s Monique a zůstane s Olivií, která zbožňuje jeho písně.
Fuj.
Teď dojmy. Můj největší problém byly nulové herecké schopnosti slečny mající hlavní roli, která tak umně přehrávala, že ani Saša Rašilov či já sama bych to nesvedla lépe. Jinak, co se týče ostatních herců... Channing Tatum má to štěstí, že se na něj hezky kouká a zas tak příšerný herec jako slečna Děsná není. Velice mě potěšila postava šíleného ředitele Golda, ve kterém jsem viděla mix šaška Festeho a pana Tobiáše Říhala. Pak také mladý pan Malcolm, kterého jsem považovala za velmi podobného Malvoliovi ještě než se ukázalo, že tak pojmenoval vlastního pavouka. A to, z čeho jsem měla málem šok se objevilo na konci filmu: Duke citoval Shakespearea! "Někdo se velkým narodí, někdo se velkým stane a někomu velikost spadne do klína." Tato věta mě přesvědčila (ačkoliv patřila někam úplně jinam a měl ji říct někdo jiný...) o tom, že scénárista možná Večer tříkrálový alespoň jednou přečetl.
P.S.: Ano, já vím, že to byla adapace. Ne, nejsem magor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kittie kittie | 22. července 2008 v 19:59 | Reagovat

víš, že je tu docela hodněkrát super?

2 Pepcha Pepcha | 22. července 2008 v 23:02 | Reagovat

Hmmm... když o tom tak uvažuju tak je to.. jedinec, hlouček...  eh... myslím, že to bude moc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama