...........................In nomine patris et fili et spiritus sancti. Amen........................

Příběh královny Ester

28. prosince 2007 v 15:12 | Pepcha |  Čtenářský deník
Ano, přesně tak. Baruška si už zase přečetla odporně tlustý historický román.
Napsala jej a vydala roku 1996 jistá J. Francis Hudson, která mimo jiné dosáhla nejvyšší akademické hodnosti v klasické filozofii a teologii na univerzitě Cabridgi a která později hodně cestovala po Středním východě, takže si myslím, že měla plné právo napsat román vykládající příběh královny Ester tak trochu po svém - a rozhodně lidštěji.
To, co mi na knížce ze všeho nejvíc vadilo byla asi forma pohledu, jakým je děj vyprávěn - ich forma, kterou já ze srdce nesnáším. Naštěstí má paní Hudsonová očividný talent a tak jsem byla schopna a ochotna knížku přelouskat (i s jejími pěti sty padesáti šesti stránkami), ale možná za to mohla především jistá postava. A ne, Ester to vážně nebyla... Ale o tom až později.

Děj:
Po tom, co židovce Hadase vyvraždí celou rodinu v den jejích osmých narozenin, dostává se z rodného Jeruzaléma do Šúšanu (dále budu užívat jména Súsy - zní to lépe), hlavního města perské říše, odkud vládne Král králů Chšarjášá (normálním lidem znám jako Xerxes) ke svému přísnému, skrblickému ač velice pobožnému strýci Mordechajovi, u nějž vyrůstá jakožto vzpurné dítě vychovávaná k cudnosti svou tetičkou. Část, kdy je osmiletý ..eh... brouček zabere asi šestinu knížky. Každopádně v království se mezitím dějí věci. Zatímco Hadasa dorůstá do puberty, Xerxes na jisté hostině odvrhne svou (bez ironie) milovanou ženu Vašti, která se odmítla jít ukázat ostatním mužům (což bylo v té době považováno za něco nemravného ... no představte si to - ženský obličej!!!), čímž si naštve Xerxíka, který se rozhodne ji odvrhnout a zbavit postu hlavní královny. Následně Xerxes vysílá armádu do vzpurného Řecka, která se mu přespříliš nepovede... fajn... vyvraždí tam celou jednu generaci perských mladých mužů...
Každopádně je zapotřebí nové královny, takže v době, kdy je Hadase sedmnáct let a Mordechaj ji nutí se vdát, Xerxík hledá novou královnu tím způsobem, že jakmile jeho zřízenci potkají krásnou pannu (popř. ji rodina sama ráda vydá), odvezou ji do palaáce, kde slečna stráví asi půl roku tím, že se učí se zkrášlovat, chovat se atd. a následně stráví jednu noc s Xerxem a ten ji pošle do svého harému jako použité zboží. A tak to půjde dál, dokud se nenajde královna.
Takhle si vyberou i Hadasinu kamarádku, která do paláce nechce a tak se Hadasa rozhodne jít místo ní. Zjistí, že v paláci královských pannen vládne velice nepřátelská atmosféra a jejím jediným přítelem se stane Hegaj (+okolo hlavinky jí létají srdíčka+), stážce královských panen, který v ní jasně vidí budoucí královnu a odporně ji protěžuje. Ta husa si ale nevšimne, že on opravdu NENÍ muž, ale eunuch (vykleštěnec, milánkové), takže se ho pokouší svést. A to jí není podezřelá jeho vždy dokonale hladká tvář, která by mohla soutěžit s kdejakou Miss World o to, kdo je krásnější. Nakonec jí to miláček musí říct sám, chudinka, včetně toho, že býval královým komořím - to jest milencem. Každopádně je Xerxík zvědavý na přítelkyni svého bývalého milence a tak je Hadasa - nyní překřtěná na peršanku Ester - předvedena před krále, který si ji samozřejmě vybere a ona se stává královnou.
Příštích hodně stránek je o intrikách Vašti, Esteřině žárlení a problémech v manželství. A tak dále a podobně....
Zase se to "rozjede", když se jistý Haman - první ministr a uzurpátor stále větší královské moci naštve na židy a rozhodne se je vyvraždit. Fajn. Na Ester sestoupí duch svatý (nebo Hospodin... nebo že by to byl Adonaj?), ona je hrozně zbožná, z Hegaje se stane rovněž žid (už jsem vám říkala, že je Ester jistý nejmenovaný druh sudokopytníka? Po korunovaci se k němu chová hnusně a teď ho ještě obrátí na víru - no vážně...) a díky své smyslnosti přesvědčí krále, aby zabil Hamana. Den, kdy mohou nepřátelé židy beztrestně pobít sice není zrušen, ale je alespoň židům povoleno se bránit atd. apod.
Fajn. Samozřejmě to skončí šťastně: židy nepobijí, Ester se rozvede, adoptuje sirotky a žije s Hegajem (bez sexu) až do smrti. Krása ne? Ne. Ale víte vy co? Hegaj je úúúúžasnej!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 belinda belinda | Web | 29. prosince 2007 v 0:27 | Reagovat

miláčku, že je to nějakej odporně zženštilej typ, že jo? °urputně se snaží nedivit se°

2 Pepcha Pepcha | 31. prosince 2007 v 15:54 | Reagovat

No... co bys řekla, když ho vykastrovali? Vždyť mu nikdy ani nenarostli vousy!

3 Pepcha Pepcha | 31. prosince 2007 v 15:55 | Reagovat

Ááááá! Vousy a nenarostli???? Nemlaťte mě, prosííím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama